Лаватбуранско-ламусоншки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лаватбуранско-ламусоншки јазик
Застапен воНова Ирска
Говорници(1300 во 1972 г.)e18
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3lbv

Лаватбуранско-ламусоншкиавстронезиски јазик, дел од групата на мезомеланезиски јазици од подгрупата на новоирски јазици. Јазикот се зборува во покраината Нова Ирска во Папуа Нова Гвинеја.Според податоците од 1972 година, јазикот го зборувале 1300 луѓе.

Поврзано[уреди | уреди извор]