Куќа на теророт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тенкот Т-54, со фотографии на жртвите на унгарскиот комунизам

Куќата на теророт е музеј сместен во Авенија Андраши 60 во Будимпешта , Унгарија . Таа содржи експонати поврзани со фашистичките и комунистичките режими во Унгарија од 20 век и исто така е спомен на жртвите на овие режими, вклучувајќи ги и оние уапсени, испрашувани, мачени или убиени во зградата.

Музејот е отворен на 24 февруари 2002 година, а од тогаш генералниот директор на музејот е д-р Марија Шмит .

Куќата на теророт е членка на Платформата за европска меморија и совест .[1] Посетителите, меѓу кои Збигњев Бжежински , Френсис Фукујама и Хајден Вајт, го пофалиле Музејот.[2][3]

Зграда[уреди | уреди извор]

Зградата била користена од страна на Партијата на стреловитиот крст и АВХ .

Музејот бил поставен од централно-десничарската влада на Виктор Орбан . Во декември 2000 година јавната фондација за истражување на историјата и општеството на Средна и Источна Европа ја купила зградата со цел да се воспостави музеј со цел да се одбележат овие два периода на унгарската историја .

Во текот на годините зградата била целосно реновирана внатре и надвор. Внатрешниот дизајн, финалниот изглед на изложбената сала на музејот и надворешната фасада се дело на архитектот Атила Ф. Ковач. Плановите за реконструкција на Музејот на Куќата на теророт биле дизајнирани од архитектите Јанош Шандор и Калман Ујсаси. Реконструкцијата ја претворила надворешноста на зградата во нешто како споменик ; црната надворешна структура (која се состои од декоративната обложувалница, ѕидовите на сечилата и гранитната патека) обезбедува рамка за музејот, со што се истакнува во остар контраст со другите згради на авенијата Андраши. Во внатрешноста на зградата, Музејот има прикажано тенк Т-54 .

Постојана изложба[уреди | уреди извор]

Во однос на комунизмот и фашизмот, изложбата содржи материјал за односите на нацијата со нацистичка Германија и Советскиот Сојуз . Таа, исто така, содржи експонати поврзани со унгарските организации како што се фашистичката „Стреловит крст“ и комунистичката АВХ (што беше слично на тајната полиција на КГБ на Советскиот Сојуз). Дел од изложбата ги зема посетителите во подрумот, каде што можат да видат примери на клетките кои АВХ ги употреби за да ја разбијат волјата на своите затвореници.

Голем дел од информациите и експонатите се наоѓаат на унгарски, иако секоја соба има широк информативен лист на англиски и на унгарски јазик. Аудио водичи на англиски и германски се исто така достапни.

Заднинската музика на изложбата била составена од поранешниот фронтмен на Бонанза Банзај и продуцентот Акош. Посетителите не смеат да фотографираат или да користат видеокамери внатре во зградата.

Контроверзност[уреди | уреди извор]

Некои историчари, новинари и политички научници како што се Магдалена Марсовски или Илзе Хубер тврдат дека музејот премногу ја прикажува Унгарија како жртва на странски окупатори и не го признава доволно придонесот што Унгарците го направиле за режимите за кои станува збор.[4][5] Исто така, беше критикувано дека многу повеќе простор им се дава на теророт на комунистичкиот режим отколку на фашистичкиот. Еден одговор на овие критики беше дека додека германскиот окупациски и фашистички режим на Ференц Салази траеше помалку од една година, унгарскиот комунистички режим траеше 40 години. Музеолозите од музејот, исто така, ги потсетија критичарите дека унгарскиот холокауст има свој сопствен музеј , на растојание од еден километар, така што нема потреба да се повторува неговата содржина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Czech Prime minister Petr Nečas: The years of totalitarianism were years of struggle for liberty“. Platform of European Memory and Conscience. 14 October 2011. Посетено на 20 October 2016.
  2. Kisantal Tamás, Krommer Balázs (2005). „Discussion with Hayden White“ (PDF) (унгарски). Посетено на November 10, 2016.
  3. „A Terror Háza honlapja“. Архивирано од изворникот на 2008-07-03. Посетено на 2019-02-12.
  4. Huber, Ilse. „Das Haus des Terrors in Budapest: Umstrittenes Museum über Ungarns Zeitgeschichte“ (германски). Архивирано од изворникот на July 12, 2012. Посетено на February 18, 2011.
  5. Marszovszky, Magdalena (2011). „"Die Märtyrer sind die Magyaren". Der Holocaust in Ungarn aus Sicht des Hauses des Terrors in Budapest und die Ethnisierung der Erinnerung in Ungarn“ ["The Martyrs are the Magyars". The Holocaust in Hungary from the Perspective of the House of Terror in Budapest and the Ethnification of Memory in Hungary]. Во Globisch, Claudia; Pufelska, Agnieszka; Weiß, Volker (уред.). Die Dynamik der europäischen Rechten. Geschichte, Kontinuitäten und Wandel [The Dynamics of the European Right. History, Continuity and Change] (германски). Wiesbaden: VS Verlag für Sozialwissenschaften. стр. 55–74. ISBN 978-3-531-17191-3.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]