Кум (планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кум
Црквата и предавателот на врвот на Кум
Највисока точка
Надм. вис.1220 м [1]
Координати46°5′16.28″N 15°4′22.72″E / 46.0878556° СГШ; 15.0729778° ИГД / 46.0878556; 15.0729778Координати: 46°5′16.28″N 15°4′22.72″E / 46.0878556° СГШ; 15.0729778° ИГД / 46.0878556; 15.0729778[1]
Географија
Кум на карта

Карта

Матичен венецСавски Ридови

Кум (германски: Kumberg[2]) ― највисокиот врв во словенечките Савски Ридови. Нејзиниот врв е на 1,220 м надморска височина. Планината се нарекува уште и „Савски Триглав“ (словенечки: Zasavski Triglav) бидејќи е највисокиот врв во регионот. На врвот има голем број структури, особено црква посветена на Света Агнија од 17 век и предавател. Припаѓа на населбата Кључевица.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]