Света Агнија Римска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Агнија Римска
Света Агнија
маченик
Роден(а) 291,
Починал(а) 304
Почитуван(а) во православие
Римокатоличка црква, Древни источни цркви, Англиканска црква, Лутеранство
Слава 21 јануари
Обележја овца, палма

Агнија Римска е христијански светец и маченик.

Пострадала во времето на римскиот цар Диоклецијан.

Православната црква неговиот ден го чествува на 21 јануари[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 28