Света Агнија Римска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Агнија Римска
Света Агнија
маченик
Роден(а) 291,
Починал(а) 304
Почитуван(а) во православие
Римокатоличка црква, Древни источни цркви, Англиканска црква, Лутеранство
Слава 21 јануари
Обележја овца, палма

Агнија Римска е христијански светец и маченик.

Пострадала во времето на римскиот цар Диоклецијан.

Православната црква неговиот ден го чествува на 21 јануари[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 28