Крупа (врнеж)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крупа (зголемена)

Крупа[1] — вид на висок врнеж карактеристичен за зимскиот дел од годината, но се јавува и во текот на летото. Се излачува во форма на кружни бели, непроѕирни и ронливи зрна со големина од два до пет милиметри. Обично паѓа заедно со снег и дожд, а кога ќе падне на земјата се распрскува.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дучиќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград