Крокодили (род)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Crocodylus
Crocodylus palustris
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Влекачи
Ред: Крокодиловидни
Семејство: Крокодили
Род: Крокодили
Laurenti, 1768

Родот на крокодилите (науч. Crocodylus) се еден од трите рода од фамилијата Крокодили. Во овој род има 12 вида:


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (англиски) McAliley, Willis, Ray, White, Brochu & Densmore (2006). Are crocodiles really monophyletic?—Evidence for subdivisions from sequence and morphological data. Molecular Phylogenetics and Evolution 39:16-32.