Крис Велп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кристијан Велп
Лични информации
Роден најануари 2, 1964(1964-01-02)
Делменхорст, Западна Германија
НационалностГерманец
Умрел намарт 1, 2015(2015-03-01) (возр. 51)
Худ Канал, Вашингтон
Височина7 ст 0 ин (2.13 м)
Тежина245 lb (111 kg)

Кристијан Ансгар Велп (2 јануари 1964 - 1 март 2015) бил германски професионален кошаркар . Тој бил 213 сантиметри висок и 111 килограми тежок. Тој играл три сезони во НБА . Велп бил МВП на Евробаскетот во 1993 година .

Колеџ кариера[уреди | уреди извор]

Велп станал водечки стрелец во историјата на Вашингтон Хаскис, како универзитетски кошаркар . Тој постигнал 2.073 бода за Хаскис (Huskies), и бил трикратно избран за All-Pac-10. Велп бил избран за Pac-10 играч за 1986 година, и помогнал во водство на Хаскис до последователни титули на регуларната сезона.[1] Велп бил примен во „Салата на славните на Хаскис“ (Husky Hall of Fame) во 2001 година.[2]

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

НБА[уреди | уреди извор]

Велп бил избран на 16-то место, во нацрт-списокот на Националната кошаркарска асоцијација (НБА) од 1987 година, од Филаделфија 76ерс и играл три сезони во НБА. Во декември 1987 година, тој се лизнал на влажен двор во Чикаго, ноќта по хокеј играта на Блекхокс. Велп изјавил: „Имаше кондензација на подот, а момчињата го чистеа подот целата игра“, а повредата „беше толку тешка, што коленото никогаш не ми се врати на нивото каде што претходно беше.“

Тој бил заменет од 76-те, заедно со Морис Чекс и Дејвид Вингјате, до Сан Антонио Спарс, во замена за Џони Доукинс и Џеј Винсент, за време на оф-сезоната во 1989 година.

Тој бил ретко употребуван од Спарс, пред да се продаде во Голден Стејт Вориорс, во замена за Уве Блаб (уште еден центар на НБА, роден во Германија) за време на НБА-сезоната 1989-1990 . По неколку натпревари со „Воините“ неговата кариера во НБА завршила.

Европа[уреди | уреди извор]

Од 1990 до 1996 година, Велп играл во Германија, со Баер Леверкузен, со кој освоил шест германски првенства и три германски купа. За сезоната 1996-1997, Велп играл во грчкиот клуб Олимпијакос, освојувајќи ја титулата на Евролигата со нив (и, исто така, со тројна круна ). Во сезоната 1997-98, тој играл во германскиот клуб Алба Берлин .

Тој исто така играл во италијанскиот клуб Виола Реџо Калабрија, за време на сезоната 1998-1999.

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Велп освоил златен медал на Евробаскет 1993 година, како играч на германска репрезентација . Тој бил избран за МВП на тој турнир.

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

Велп работел како асистент на кошаркарски тренер за германски национален кошаркарски тим до 2006 година.

Личен живот и смрт[уреди | уреди извор]

Откако Велп се пензионирал да игра професионална кошарка во 1999 година, тој живеел во Сиетл, Вашингтон, заедно со неговата сопруга Мелани и трите деца. Тој работел во градежен бизнис во Вудинвил, за Тим Бренхам, поранешен фудбалер, со кого станал пријатели за време на колеџот.

Велп починал на 1 март 2015 година од срцева слабост. Тој бил на одмор дома на Худ Ченл, кој тој го купил само откако бил подготвен во 1987 година. Тој се жалел на болки во градите и планирал да посети лекар. Набрзо починал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Christian Welp, Washington Huskies career scoring leader, dies at 51 - ESPN“. ESPN.com. Посетено на March 2, 2015.
  2. Welp, Shannon Head List of Husky Hall of Fame Inductees., University of Washington Alumni Magazine.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]