Кристина Хедберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристина Хедберг
Хедберг во 2012
Роден(а)Астрид Ема Олсон Хедберг
4 март 1970 (1970-03-04) (53 г.)
ЗанимањеПрезентер, новинар

Астрид Ема Кристина Олсон Хедберг, (родена на 4 март 1970 година) е шведска новинарка и телевизиска водителка.[1] Таа најмногу работела како радионовинар за Sveriges Radio, каде што работела за информативните емисии Dagens Eko, Ekots lördagsintervju и истражувачката емисија Калибер.[1] Таа, исто така, била телевизиска водителка за SVT, за емисиите Uppdrag Granskning, емисијата за интервјуа Min Sanning.[2] А од 2013 година е водителка на дебатното шоу Дебат,[3] каде ја заменила Белинда Олсон.[3] Хедберг е во брак со спортскиот новинар Кристијан Олсон и е ќерка на професорот Бо Хедберг.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 RYSTAD, JOHAN G. „Möt nya TV-stjärnan Kristina Hedberg“. Hemmets Journal. Посетено на 29 June 2016.
  2. "Min sanning" hyllas - men nu petas Hedberg“. Expressen. Посетено на 29 June 2016.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Belinda Olsson lämnar "Debatt". Aftonbladet. Посетено на 29 June 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]