Криден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Криден
Место во Аланд
Евангелистичката црква во Катенштет
Евангелистичката црква во Катенштет
Криден во рамките на Германија
Криден
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општина Аланд
Основни податоци
Површина 29 км2
Надм. височина 20 м
Население 696  (31 декември 2006)
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39615
Повик. бр. 039386
Портал www.vgem-seehausen.de
Координати 52°55′N 11°41′E / 52.917° СГШ; 11.683° ИГД / 52.917; 11.683Координати: 52°55′N 11°41′E / 52.917° СГШ; 11.683° ИГД / 52.917; 11.683

Криден (германски: Krüden) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Аланд.