Крешо Голик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крешо Голик
Krešo Goliк
Роден(а)20 мај 1922(1922-05-20)
Фужине, Кралство Југославија
Починал(а)20 септември 1996(1996-09-20) (возр. 74)
ЖивеалиштеЗагреб, Хрватска
Националностхрватско
Занимањережисер и сценарист

Крешо Голик (хрватски: Krešo Goliк), (Фужине, 20 мај 1922Загреб, 20 септември 1996) — хрватски режисер и сценарист.

Животопис[уреди | уреди извор]

Основно училиште завршил во Фужине, а гимназија и графичка школа во Сењ и Загреб. Најпрво бил спортски репортер во Радио Загреб, а подоцна режисер на филмските прегледи во Јадран филм.

Од 1947 година започнал професионално да се занимава со филмската уметност[1].

Творештво[уреди | уреди извор]

Прв игран, целовечерен фил му бил „Син 9 “, а потоа следат: „Девојката и јаворот “, „Од 3 до 22 “, мелодрамските комедии „Имам две мајки и двајца татковци“ и „Кој пее, зло не мисли“, кој, според хрватските филмски критичари е еден од најдобрите хрватски филмови на сите времиња[2]. Остварил голем успех со телевизиските серии и филмови, особено со: „Грунтовчани “, како и „Диригенти и музичари[3],[4].

Бил професор на Академијата за драмски уметности во Загреб.

Филмови и ТВ серии[уреди | уреди извор]

Режисер:

 • Диригенти и музичари (1990), ТВ серија[5]
 • Вилата Орхидеја (1988)
 • Инспекторот Винко (1984) ТВ серија
 • Љубица (1978)
 • Истрел (1977)
 • Мотелот месечина (1976), (ТВ)
 • Грунтовчани (1975), ТВ серија
 • Бразди (1973)
 • Да се живее од љубов (1973)
 • Дискрецијата е загарантирана (1972), (ТВ)
 • Конфликт (1972),( ТВ)
 • Кој пее, зло не мисли (1970)
 • Истрел (1977) (ТВ)
 • Колку тоа чини (1969)
 • Имам две мајки и двајца татковци (1968)
 • Кореографија за камера и танчари (1968)
 • Шест чекори... до светскиот рекорд (1967)
 • Од 3 до 22 (1966)
 • Девојката и јаворот (1955)
 • Кала (1955)
 • Син 9 (1950)
 • Автопат Братство-единство (1948)
 • Уште еден брод заплови (1948)
 • На овој пат (1948)

Сценарист:

 • Вилата Орхидеја (1988)
 • Да се живее од љубов (1973)
 • Кој пее, зло не мисли (1970)
 • Колку чини тоа (1969)
 • Имам две мајки и двајца татковци (1968)
 • Шест чекори... до светскиот рекорд (1967)
 • Од 3 до 22 (1966)
 • Николетина Бурсаќ(1964)
 • Прекубројна (1962)
 • Мартин во облаци (1961)
 • Довикнати води (1960)
 • На прагот од градот (1960)
 • Раздвижени оски (1960)
 • Жолти и сини полиња (1960)
 • Син 9 (1950)
 • Автопат Братство-единство (1948)
 • Уште еден брод заплови (1948)[6]

Награди[уреди | уреди извор]

Во негова чест од 1997 година, е основана Весниковата годишна награда, за придонес во облата на филмската уметност наречена „награда Крешо Голик“.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Kresimir Golik (1922–1996)/
 2. Golik naš je genijalac
 3. „Gruntovcani“. Архивирано од изворникот на 2018-09-17. Посетено на 2019-04-01.
 4. GOLIK, Krešo, filmski i TV redatelj
 5. Krešo Golik
 6. Krešo Golik – genijalni velikan hrvatskog filma

Надворешни врски[уреди | уреди извор]