Крелпа-Лебшиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крелпа-Лебшиц
Градски дел во Наумбург
Црквата во Крелпа-Лебшиц
Црквата во Крелпа-Лебшиц
Црквата во Крелпа-Лебшиц
Крелпа-Лебшиц во рамките на Германија
Крелпа-Лебшиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Наумбург
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 269 м
Население 546  (31 декември 2006)
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06628
Повик. бр. 034466
Координати 51°6′0″N 11°43′59″E / 51.10000° СГШ; 11.73306° ИГД / 51.10000; 11.73306Координати: 51°6′0″N 11°43′59″E / 51.10000° СГШ; 11.73306° ИГД / 51.10000; 11.73306

Крелпа-Лебшиц (германски: Crölpa-Löbschütz) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Наумбург.