Крајбрежје (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Беира-Мар“
РежисерФилип Матсембахер
Марсио Реолон
ПродуцентAvante Filmes
НастапуваатМатеус Алмеида
Маурисио Барселос
Ирене Бриецке
Елиса Бритес
КинематографијаЖоа Габриел де Куеирош
ДистрибутерPRO-FUN media Filmverleih
Epicentre Films
Vitrine Filmes
Премиерафевруари 6 2015 (2015-02-06) (Берлински меѓународен филмски фестивал)
ноември 5 2015 (2015-11-05)
Времетраење83 минути
ДржаваБразил
ЈазикПортугалски

Беира-Мар ( брегот или преку морето на шпански) е бразилски романтичен драмски филм во продукција на Аванте Филмс, во режија на Филип Мацкембахер и Марсио Реолон, а во главните улоги се Матео Алмада, Маурисио Xозе Барселос, Ирина Брицке и Елиса Бритс . Беше објавен во 2015 година. [1] [2]

Синопсис[уреди | уреди извор]

На едно патување до јужниот брег на Бразил, Мартин, во друштво со неговиот најдобар пријател Томаз, оди да најде некои документи што ги барал неговиот татко од роднини во околината. За време на викендот во еден мал град, во зима, двајцата млади се поврзуваат со старите пријатели и прават нови откритија за нивното пријателство, семејни односи и сексуалност. [3] [4] [5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Beira-Mar" (португалски). Посетено на 2 de noviembre de 2015. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. France Presse (12 de febrero de 2015). "Filme brasileiro sobre gays que 'saem do armário' é aplaudido em Berlim" (португалски). Посетено на 2 de noviembre de 2015. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  3. Mariane Morisawa (8 de febrero de 2015). "'Beira-Mar' mostra um Brasil de praias cinzas e águas escuras" (португалски). Посетено на 2 de noviembre de 2015. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  4. Pedro Rocha (5 de febrero de 2015). "[TRAILER] "Beira-Mar" é um filme gaúcho que vai mostrar jovens em uma viagem de descobertas" (португалски). Посетено на 2 de noviembre de 2015. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  5. Vitor Búrigo (1 de noviembre de 2015). "Beira-Mar, de Filipe Matzembacher e Marcio Reolon, é exibido na 39ª Mostra de Cinema de São Paulo" (португалски). Посетено на 2 de noviembre de 2015. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)