Кошице 1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Округ Кошице I
Округ
ДржаваСловачка
КрајКошички крај
Површина
 • Вкупна87 км2 (34 ми2)
Население
 • Вкупно68,089
 • Густина0,78/км2 (2,0/ми2)
Часовен појасСЕВ (UTC+01:00)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+02:00)
Повик. бр.55

Кошице I ( унгарски: Kassai I. járás) ― округ во Кошичкиот крај кој се наоѓа во источна Словачка, во градот Кошице. Се граничи со окрузите Кошице II, Кошице III, Кошице IV и Кошичка околија. До 1918 година, округот Кошице бил дел од унгарската грофовија Абауј-Торна.[1]

Административни единици[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Košický kraj - charakteristika regiónu“. slovak.statistics.sk (словачки). Statistical Office of the Slovak Republic. 14 јануари 2020. Посетено на 23 февруари 2021.

48°44′14″N 21°16′05″E / 48.73722° СГШ; 21.26806° ИГД / 48.73722; 21.26806