Кота Бару

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кота Бару
Kota Bharu
كوت بهارو
Џалан Теменгонг, Кота Бару
Џалан Теменгонг, Кота Бару
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Malaysia" does not exist
Координати: 6°8′0″N 102°15′0″E / 6.13333° СГШ; 102.25000° ИГД / 6.13333; 102.25000
Земја Малезија
Држава Келантан
Површина
 • Вкупна394 км2 (152 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно425,294
 • Густина1.079/км2 (2,790/ми2)
Часовен појасMST (UTC+8)
Повик. бр.09
Мреж. местоhttp://www.mpkb.gov.my/

Кота Бару (џави: كوت بهارو), е град во Малезија, кој е кралски и главен град на државата Келантан. Името на градот значи 'нов град' или 'нов замок/тврдина' на малајски. Градот се наоѓа на североисточниот дел на Пенинсулар Малезија, и лежи на устието на Келантанската Река на 6°8′N 102°15′E / 6.133° СГШ; 102.250° ИГД / 6.133; 102.250. Во 2005, градот имал население од 425.294, жители, што го прави најнаселенит град на источниот дел на Пенинсулар Малезија. најголемиот број на населението се муслимани.

Градот има убави плажи кој се познати по прекрасните бранови за сурфање.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]