Прејди на содржината

Костурска тврдина

Координати: 40°31′04″N 21°16′08″E / 40.5179° СГШ; 21.2688° ИГД / 40.5179; 21.2688
Од Википедија — слободната енциклопедија
Костурска тврдина
Κάστρο Καστορίας
Една од двете кули на Горниот град
Карта
МестоКостур
ОбластЕгејска Македонија, Грција
Координати40°31′04″N 21°16′08″E / 40.5179° СГШ; 21.2688° ИГД / 40.5179; 21.2688
Видтврдина
Историја
Раздобјесреден век
Белешки за наоѓалиштето
Состојбаурнатини
Прогласено заспоменик на културата

Костурска тврдина (грчки: Κάστρο της Καστορίας) — важно средновековно утврдување во градот Костур, Егејска Македонија.[1] Од тврдината се зачувани две квадратни кули на Горниот град (Акрополот). Во 1994 г. извршени се ископувања и конзервациски работи на двете кули.[2] Во горниот град стои средновековната црква „Пресв. Богородица Куполна“. Делумно е зачуван и средновековниот бедем кој го преградувал полуостровот.

Во 1924 г. тврдината е прогласена за споменик на културата.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Τα τείχη και το κάστρο της πόλης“. Ιστορικά Καστοριάς. 23 октомври 2010. Посетено на 17 мај 2018.
  2. „11η Εφορεία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων“ (PDF). Αρχαιολογικόν Δελτίον. Αθήνα: Υπουργείο Πολιτισμού. Τόμος 49 (1994), Χρονικά Β'2: 569. 1999. ISSN 0570-622Χ. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-05-10.
  3. „ΠΔ 3-11-1924 - ΦΕΚ 279/Α/6-11-1924“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 17 мај 2018.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]