Косино (Московско метро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Косино

Косино
Општи информации
МестоВихино-Жулебино
Југоисточен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Некрасовскаја (Московско метро) Некрасовскаја
Перони1
Колосеци2
Поврзана со Косино
Таганско-Краснопресненскаја (Московско метро) Проспект Лермонтовски
Автобус: 177, с613, 669, 722, 723, 747, 772, 773, 323, 346, 352, 463, 534к, 552к, 1074, 373к, 50к, 393к, 546к
Објект
Длабочина-27 метри
Нивоа на пероните1
Паркингне
Пристап за инвалидида
Други информации
Код на станицатаКс
Историја
Отворена3 јуни 2019

Косино (руски: Косино) — станица на московското метро во Вихино-Жулебино, Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Некрасовскаја, помеѓу станиците Југо-Восточнаја и Улица Дмитриевского.