Корјачки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корјачки јазик
нымылан
Застапен воРусија
ПодрачјеКорјачки Округ
НародКорјаци
Говорници3.020  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3kpy

Корјачкиот е чукотски јазик, дел од јазичното семејство на чукотско-камчатски јазици. Јазикот го зборуваат околу 3.000 Корјаци во крајните североисточни предели на Сибир. Сроден на јазикот е чукчискиот јазик. Самиот народ го именува јазикот како нимилански (нымылан).

Писмо[уреди | уреди извор]

Јазикот се пишува со кирилица, заснована на руската азбука.

А а Б б В в В' в' Г г Г' г' Д д Е е
Ё ё Ж ж З з И и Й й К к Ӄ ӄ Л л
М м Н н Ӈ ӈ О о П п Р р С с Т т
У у Ф ф Х х Ц ц Ч ч Ш ш Щ щ Ъ ъ
Ы ы Ь ь Э э Ю ю Я я

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Bogoras, Waldemar, and Franz Boas. Koryak Texts. Leyden: E.J. Brill, 1917.
  • Comrie, Bernard. Inverse Verb Forms in Siberia Evidence from Chukchee, Koryak and Kamchadal. Amsterdam: Bibliotheek v.h. Inst. voor Algemene Taalwetenschap v.d. Univ. van Amsterdam], 1985.
  • Zhukova, A. N., and Tokusu Kurebito. Basic topical dictionary of the Koryak-Chukchi languages = Basovyĭ tematicheskiĭ slovarʹ kori︠a︡ksko-chukotskikh i︠a︡zykov. Tokyo, Japan: Research Institute for Languages and Cultures of Asia and Africa, Tokyo University of Foreign Studies, 2004. ISBN 4-87297-896-X

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]