Корисник:Brainmachine/песок2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Избраната содржина го претставува најдоброто што Википедија на македонски јазик има да го понуди. Ова се статиите кои ги прикажуваат најдобрите заеднички соработки на нашата заедница, трудот кој го движи овој проект напред. Сета избрана содржина оди низ процес на прегледување за да се осигураме дека може да послужи како стандард за нашите крајни цели. Мала бронзена ѕвезда (Ѕвездата за избрана содржина) се појавува во горниот десен агол на страницата чија содржина е избрана.

Оваа страница дава врски до избраните содржини на Википедија и ги сортира во неколку групи според нивната тема. Во моментов има 307 избрани статии на Википедија на македонски јазик.

Содржина[уреди | уреди извор]

Бизнис и економија  • Биологија  • Војна  • Географија  • Здравје и медицина  • Инженерство и технологија  • Информатика  • Историја  • Јазик и лингвистика  • Култура и општество  • Литература и театар  • Математика  • Музика  • Образование  • Политика и владеење  • Право  • Религија, мистицизам и митологија  • Спорт и рекреација  • Транспорт  • Уметност и архитектура  • Физика и астрономија  • Философија  • Хемија  • Храна и пијалоци


Бизнис и економија[уреди | уреди извор]

Биологија[уреди | уреди извор]

Тигар Јавански носорог Јагуар

Војна[уреди | уреди извор]

Ал-Каеда Бесланска заложничка криза Воен конфликт во Македонија, 2001

Географија[уреди | уреди извор]

Њујорк (сојузна држава) Алабама Алзас Берлин Битола Боливија Боцвана Братислава Будимпешта Бутан Виена Географија на Индија Германија Големите географски откритија

Здравје и медицина[уреди | уреди извор]

Бременост

Инженерство и технологија[уреди | уреди извор]

Информатика[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Јане Сандански Џингис Хан Јустинијан I Анастасија Николаевна Романова Аугусто Пиноче Внатрешна македонска револуционерна организација (Автономистичка) Гај Јулиј Цезар Гијом Тирски Гладијатор

Јазик и лингвистика[уреди | уреди извор]

Англиски јазик Арамејски јазик

Култура и општество[уреди | уреди извор]

Џалалудин Руми Ацтеки Боја

Литература и театар[уреди | уреди извор]

Џејн Остин Бен Џонсон Боре Ангеловски Вилијам Блејк Вилијам Шекспир

Математика[уреди | уреди извор]

Бинарен броен систем

Музика[уреди | уреди извор]

Dream Theater  •

Rated R 

Born This Way (песна) Hold It Against Me If I Were a Boy Pearl Jam Rated R Telephone (песна) Tik Tok Аврил Лавињ Гитара

Образование[уреди | уреди извор]

Политика и владеење[уреди | уреди извор]

Јосип Броз - Тито


Право[уреди | уреди извор]

Религија, мистицизам и митологија[уреди | уреди извор]

Џамија Џозеф Кембел Базилика на Светиот Гроб Базилика Свети Петар

Спорт и рекреација[уреди | уреди извор]

Гимнастика

Транспорт[уреди | уреди извор]

Галија (брод)

Уметност и архитектура[уреди | уреди извор]

Бурџ Калифа Вестминстерска палата

Физика и астрономија[уреди | уреди извор]

Ѕвезда  • Ѕвездена еволуција

Философија[уреди | уреди извор]

Хемија[уреди | уреди извор]

Вода

Храна и пијалоци[уреди | уреди извор]

Чај

Патот кон квалитетни статии на Википедија


Вашата прва статија Инкубатор (критериуми) Кандидати за избрана статија (критериуми)Избрана содржина