Константинос Ризос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Константинос Ризос
Роден 1880
Драма, денес Гърция
Починал 1927

Константинос Ризос, или Ксантопулос (грчки: Κωνσταντίνος Ρίζος или Ξανθόπουλος), е андартски капетан, деец на грчката воружена пропагнада и учесник во Борбата за Македонија.

Биографија[уреди | уреди извор]

Константинос Ризос е роден вo Драма, тогаш во Османската империја, денес Грција. Од рани години и се приклучил на грчката кауза и учествува во борбите против четите на Македонската револуционерна организација.

Подоцна станал андартски капетан и со својата чета ги обколувал Еласона, Лерин, Гребен и Баба планина, а чета исто така му дејствувал и во околината на Самарина.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ιωάννης Σ. Κολιόπουλος (επιστημονική επιμέλεια), Αφανείς, γηγενείς Μακεδονομάχοι, Εταιρεία Μακεδονικών Σπουδών, University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 2008, σ. 25.