Конкорд (Њу Хемпшир)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Конкорд
Concord
Поглед кон зградата на владата на Њу Хемпшир во центарот на градот
Поглед кон зградата на владата на Њу Хемпшир во центарот на градот
Местоположба
Часовен појас
- лето
UTC−5
UTC−4
Општи податоци
Име
- изворно
Конкорд
  Concord
Повикувачки број 603
Официјална страница www.concordnh.gov
Управа
Земја САД
Сојузна држава Њу Хемпшир
Округ Меримак
Градоначалник Џим Баули
Географија
Површина
- копно
- вода
174.9 км²
166.5 km²
8.4 km²
Надморска височина 88 м
Население
Население 42,695 (2010)
Густина 244.1 ж/км²

Конкорд (англиски: Concord) е главен град на американската сојузна држава Њу Хемпшир. Според пописот извршен во 2010 година во градот живееле 42,695 жители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]