Клајн Роденслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клајн Роденслебен
Градски дел во Ванцлебен-Берде
Грб на Клајн Роденслебен
Клајн Роденслебен is located in Германија
Клајн Роденслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ванцлебен-Берде
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 119 м
Население 577  (31 декември 2006)
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39167
Повик. бр. 039204
Местоположба на градски дел Клајн Роденслебен во рамките на Ванцлебен-Берде
Карта
Координати 52°7′N 11°25′E / 52.117° N; 11.417° E / 52.117; 11.417Координати: 52°7′N 11°25′E / 52.117° N; 11.417° E / 52.117; 11.417

Клајн Роденслебен (германски: Klein Rodensleben) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ванцлебен-Берде.