Китка (Осогово)

Од Википедија — слободната енциклопедија

:За планинскиот врв на Китка, видете Китка (Китка).

Китка
Китка на интерактивна карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.1.327,6 м
Координати42°18′32″ N; 22°22′14″ E / 42.3089° СГШ; 22.3705° ИГД / 42.3089; 22.3705Координати: 42°18′32″ N; 22°22′14″ E / 42.3089° СГШ; 22.3705° ИГД / 42.3089; 22.3705
Географија
МестоМала Црцорија, Општина Крива Паланка /
Жеравино, Општина Ќустендил
Земја Македонија
 Бугарија
Матичен венецОсогово
Карта

Китка (бугарски: Китка) — врв на Осоговските Планини со височина од 1327,6 м. Низ него минува границата помеѓу Македонија и Бугарија.

Најблиски населени места се Мала Црцорија (маалото Белавинци) од македонска страна[1] и Жеравино (поточно неговата Чергарска Маала) од бугарска.[2]

Според некои извори Китка е најзападната точка на Бугарија.[3][4] На врвот се наоѓа граничната пирамида број 105. На околу 800 метри во правец запад-северозапад е граничната пирамида бр. 106, во која е тромеѓата помеѓу Македонија, Бугарија и Србија, што би значело дека Китка не е најзападната точка во земјата. Во 2015 г. е утврдено дека вистинската најзпадна точка на Бугарија е седло кај врвот Вршка Чука (43°48′34″ N; 22°21′26″ E / 43.8095° СГШ; 22.3571° ИГД / 43.8095; 22.3571) во Видинската област, на крајниот северозапад од државата.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Белавинци — GeoNames
  2. Чергарска махала — GeoNames
  3. БАН, „География на България: Физическа и социално – икономическа география“. ФорКом, С., 2002
  4. Пенин, Румен, „Природна география на България“. Булвест 2000, С. 2007
  5. Сарафов, А. (2015). „Две най-западни точки на България?“. drive.google.com. drive.google.com. Посетено на 18 ноември 2015. Занемарен непознатиот параметар |coauthors= (се препорачува |author=) (help)