Кирхцартен

Координати: 47°58′N 7°57′E / 47.967° СГШ; 7.950° ИГД / 47.967; 7.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кирхцартен
Поглед на Кирцхартен
Поглед на Кирцхартен
Поглед на Кирцхартен
Грб на Кирхцартен
Кирхцартен во рамките на Германија
Кирхцартен
Управа
Земја Германија
Покраина Баден-Виртемберг
Адм. подрач. Фрајбург
Округ Брајсгау-Хохшварцвалд
Градоначалник Георг-Вилхелм фон Опен
Основни податоци
Површина 21,14 км2
Надм. височина 380 м
Население 9.898 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 468 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FR
Пошт. бр. 79199
Повик. бр. 07661
Портал www.kirchzarten.de
Местоположба на Кирхцартен во рамките на округот Брајсгау-Хохшварцвалд
Карта
Карта
Координати 47°58′N 7°57′E / 47.967° СГШ; 7.950° ИГД / 47.967; 7.950

Кирхцартен — град во округот Брајсгау-Хохшварцвалд во сојузната германска држава Баден-Виртемберг во југозападна Германија.

Ционистички земјоделска подготвителна фарма била основана во Кирхцартен во 1919, да ги подготвува младите луѓе да станат фармери во Ерец Израел.[2]

Синагогата во Кирхцартен има цел на сет на прозорци во модерен стил од уметникот Фридрих Адлер, кој исто така има направено и копии на истите прозорци за музејот на уметноста во Тел Авив, Израел.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)
  2. 2,0 2,1 http://www.alemannia-judaica.de/kirchzarten_synagoge.htm