Кинен Ајвори Вејанс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вејанс во 2019
Роден(а)Кинен Ајвори Десума Вејанс
8 јуни 1958(1958-06-08)(65 г.)
Њујорк, САД
ОбразованиеУниверзитетот Таскеги
Занимање
 • Глумец
 • комичар
 • режисер
Активен период1979–денес
Деца5
Награди1990-Еми награда Исклучителна вариетет, музичка или комична емисија
Во живи бои (како извршен продуцент)

Кинен Ајвори Десума Вејанс (роден на 8 јуни 1958 г. во Њујорк) [1] ― американски глумец и режисер. За првпат се истакнал како водител и креатор на хумористичната серија Во живи бои (In Living Color) која се емитувала од 1990 до 1994 година. Продуцирал, режирал и/или напишал сценарио за неколку филмови, почнувајќи од Hollywood Shuffle (1987) каде се јавува како ко-сценарист.

Во многу негови филмови, како глумци се јавуваат неговите браќа и сестри.

Страшен филм (2000) во режија од Вејанс, бил филм со најголема заработка режиран од Афроамериканец дотогаш. Од 1997 до 1998 година, бил водител на ток-шоуто Шоуто на Кинен Ајвори Вејанс.[2] Бил судија во осмата сезона од До последен комичар (Last Comic Standing).

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Кинен Ајвори Вејанс е роден на 8 јуни 1958 година во Њујорк[3] во семејство со 10 деца.[4] Се запишал на Универзитетот Таскеги, [5] но еден семестар пред дипломирањето, го напуштил факултетот за да се посвети на комедијата.[6]

Во 1980 се преселил во Лос Анџелес.[7] Таму почнал да глуми во телевизиската серија За љубов и чест (For Love and Honor).[7] а се појавил и во Хил Стрит блуз (Hill Street Blues).

Вејанс популарност стекнал со филмот Hollywood Shuffle во кој ја толкува главната улога, а исто така се јавува како ко-сценарист. [7] Успехот на филмот му овозможило да собере пари за да го создаде филмот I'm Gonna Git You Sucka.[7] Радиодифузната компанија Фокс на Вејанс му понудиле да води своја емисија.[8]

Вејанс го создал, пишувал сценарио и глумел во емисијата, под наслов Во живи бои (In Living Color), скеч-комедија која се емитувала на Фокс од 1990 до 1994 година.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Keenan Ivory Wayans“. PBS. Посетено на August 17, 2021.
 2. Braxton, Greg (August 3, 1997). „Will 'Hip' Equal 'Hit'?“. Los Angeles Times. Посетено на 2011-11-06.
 3. Stated on Finding Your Roots, January 19, 2016, PBS
 4. Johnson, Martin (January 18, 2016). „Finding Your Roots: Shonda Rhimes, Maya Rudolph and Keenen Ivory Wayans Learn Shocking Facts About Their Families“. The Root (англиски). G/O Media Inc. Посетено на 23 February 2022.
 5. Laurence, Robert P. (April 13, 1990). „Is prime time ready for rudeness? Fox's new comedy 'In Living Color' will offend some, tickle others“. The San Diego Union. стр. E1.
 6. McIntyre, Mike (February 16, 1989). „Keenen Wayans gambles and wins on an offbeat 'Sucka'. The San Diego Union. стр. E3.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 Hughes, Mike (April 13, 1990). „Laughing with 'Living Color'. USA Today. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „laughing“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 8. „New Fox Show Pokes Fun at Black Stereotypes“. Greensboro, North Carolina: Greensboro News & Record. Associated Press. April 12, 1990. стр. B6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Keenen Ivory Wayans at The Interviews: An Oral History of Television