Страшен филм

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Страшен филм“
Плакатот на филмот
РежисерКинен Ајвори Вејанс
Главни улоги
МузикаДавид Китај
КинематографијаФренсис Кени
МонтажаМарк Хелфрич
ДистрибутерDimension Films
Премиера7 јули 2000 г.
Времетраење88 минути[1]
Земја САД
Јазик
Буџет19 милиони долари
Бруто заработка278 милиони долари

Страшен филм (англиски: Scary Movie) — американски комичен слешер од 2000 г. на режисерот Кинен Ајвори Вејанс, пародирајќи познати филмови на ужасите. Филмот заработил 157.019.771 долари во САД и 121.000.000 долари во остатокот од светот, за вкупно 278.019.771 долари. Филмот е трговски најуспешниот филм во серијата. Насловот на филмот „Страшен филм“ бил еден од работните наслови за „Вресок“, кој исто така бил објавен од Dimension Films.[2][3]

Содржина[уреди | уреди извор]

Една година по отстранувањето на телото на човекот што случајно го убиле, група глупи тинејџери се прогонувани од сериски убиец.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Scary Movie (18)“. British Board of Film Classification. August 3, 2000. Посетено на November 9, 2016.
  2. „Shawn + Marlon Wayans“. The Champs (Podcast). 21 November 2012 – преку Soundcloud.
  3. Nichols, Mackenzie (7 July 2020). 'Scary Movie' Turns 20: Marlon Wayans and Anna Faris Tell All About the R-Rated Spoof“. Variety.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]