Килијан Марфи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Килијан Марфи
Марфи во 2014 г.
Роден(а)25 мај 1976(1976-05-25)(48 г.)
Корк, Ирска
Занимањеглумец
Активен период1996—
СопружникИвон Макгинис (в. 2004)
Деца2

Килијан Марфи (англиски: Cillian Murphy; р. 25 мај 1976 г.) — ирски театрален и филмски глумец, носител на „Ирската телевизиска и филмска награда“ и предложен за Златен глобус, БАФТА, Сатурн и Сателит. Познати филмови со негово учество се 28 дена подоцна, Студена планина, Бетмен: Почеток, Темниот витез, Почеток, Подемот на Темниот витез, Peaky Blinders, Опенхајмер и други. Критичарите го ценат за неговата камелеонска преобразба во различни улоги и прекрасните сини очи.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Grainger, Laura (2023-07-04). 'Cillian': The correct pronunciation and meaning behind Oppenheimer star's name“. Irish Star. Архивирано од изворникот 6 November 2023. Посетено на 2023-07-25.
  2. Clarke, Donald; Brady, Tara (13 June 2020). „The 50 greatest Irish film actors of all time“. Irish Times. Архивирано од изворникот 5 August 2020. Посетено на 14 June 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]