Прејди на содржината

Квањама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Квањама
Kwanyama
Зборуван во: Намибија и Ангола 
Регион: Овамболенд
Вкупно говорници: 421.000 во Ангола и над 250.000 во Намибија
Јазично семејство: нигер-конгоански
 Атлантско-конгоански
  Бенуе-конгоански
   Бантоидни
    Јужни бантоидни
     Банту
      Зона R
       Овамбо
        Ошивамбо
         Квањама
Јазични кодови
ISO 639-1: kj
ISO 639-2: kua
ISO 639-3: id=kua kua

Квањама или Ошиквањама (Kwanyama, Oshikwanyama) е државен јазик на Ангола и Намибија. Ова е стандардизиран дијалект на јазикот Ошивамбо и заеморазбирлив со Ндонга, другиот дијалект на Ошивамбо со стандарден правопис.

Во 1974 г. Јужноафриканското библиско друштво издало квањамска верзија на Библијата под наслов „Омбибели“ (Ombibeli).[1]

  • Crane, Thera; Lindgren-Streicher, Karl; Wingo, Andy (2004). Hai ti! A Beginner's Guide to Oshikwanyama (PDF).CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  • Gordon, Raymond, G., Jr., уред. (2005). Ethnologue: Languages of the World,. Fifteenth edition. Dallas, Tex.: SIL International.CS1-одржување: повеќе имиња: список на уредници (link)
  • Zimmerman, W.; Hasheela, P. (1998). Oshikwanyama Grammar. Windhoek: Gamsberg Macmillan.
  1. Ombibeli, 1974, насловна страница

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]