Прејди на содржината

Каукси Уле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каукси Уле
Роден(а)23 септември 1962(1962-09-23)(61 г.)
Виру, Естонија
Занимањеписателка
СопружникЕвар Рица

Каукси Уле (родена Уле Кахуск[1] на 23 септември 1962) — естонска писателка.

Живот и дела[уреди | уреди извор]

Каукси Уле се гледа себеси како јужностонски писателка која е тесно поврзан со обичаите и историјата на Јужна Естонија. Затоа, според традицијата на нејзината татковина, таа често се појавува под името Каукси Уле. Таа пишува постојано на виру и се залага за заживување на јазикот. Нејзиното дело се припишува на етнофутуризмот. Каукси Уле сега живее во Обиница.

Каукси Уле пораснал на село во округот Вару. Таа посетувала училиште во Руж и Вру. Во 1986 година, дипломирала на Универзитетот во Тарту во насока историја.[2] Потоа работела во уредничкиот оддел на списанието Kultuur ja Elu, во Тарту на Естонскиот сојуз на писатели, во Радио Виру и во фондацијата Fenno-Ugria, со која раководи од 1998 година.

Работи[уреди | уреди извор]

Песни[уреди | уреди извор]

 • 1987 Kesk umma mäke
 • 1989 Hanõ vai luigõ
 • 1991 Jyriyy
 • 1995 Agu ni Eha. Morn and Eve
 • 1996 Kuldnaanõ. Kultanainen
 • 2001 Nõsõq rõõmu mõrsija
 • 2003 Käänüpäiv
 • 2005 Emaemamaa
 • 2012 Palunõiaq
 • 2012 Valit luulõq

Проза[уреди | уреди извор]

 • 1997 Säng
 • 1998 Paat
 • 2000 Huuv´
 • 2003 Uibu

Драма[уреди | уреди извор]

 • 2004 Taarka
 • 2006 Kuus tükkü

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 17 December 2014. Посетено на 9 April 2017.
 2. Eesti Elulood. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus 2000 (= Eesti Entsüklopeedia 14) ISBN 9985-70-064-3, S. 149