Катедрала „Св. Никола“ (Бјелско-Бјала)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Катедрала Свети Никола
Kościół katedralny św. Mikołaja
Katedra swietego mikolaja w bielsku bialej.JPG
Поглод кон црквата
Основни податоци
МестоБјелско-Бјала, Шлеско Војводство, Полска
Духовно-организациски статускатедрала, црква

Катедралата Свети Никола (полски: Katedra św. Mikołaja w Bielsku-Białej) е црква која се наоѓа во Бјелско-Бјала, Шлеско Војводство, Полска.[1] Објектот бил изграден во периодот помеѓу 1443 и 1447 година, за да во текот на 20 век биде скоро целосно реконструирана. Нејзината кула е висока 61 метар.


Наводи[уреди | уреди извор]