Катедрала во Уагадугу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед кон катедралата.
Внатрешноста на катедралата.

Катедралата во Уагадугу е катедрала во Уагадугу, главниот град на Буркина Фасо. Катедрала е во надлежност на Римокатоличката надбискупија во Уагадугу. Катедралата е изградена во 1930-те години и е една од најголемите катедрали во западноафриканските и јужноафриканските држави.[1]

Катедрала е изградена од тули, традиционален градежен материјал во регионот. Архитектурата потсетува на европската романска архитектура, но има налик на недовршеност. Формата на базиликата е реализирана во две основни нивоа.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Africa travelling.net“. Архивирано од изворникот на 2011-06-10. Посетено на 2013-02-07.

Координати: 12°21′43″ N; 1°31′37″ W / 12.361979° СГШ; 1.526989° ЗГД / 12.361979; -1.526989