Прејди на содржината

Катедрала Александар Невски (Лоѓ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катедрала Александар Невски
Sobór św. Aleksandra Newskiego w Łodzi
Поглод кон црквата
Основни податоци
МестоЛоѓ, Полска
Духовно-организациски статускатедрала, црква

Катедралата Александар Невски (полски: Sobór św. Aleksandra Newskiego) црква која се наоѓа во Лоѓ, Полска. Црквата била изградена во 1884 година, во времето кога овие простори биле под контрола на Руската Империја.[1]

Литература[уреди | уреди извор]