Категорија:Системи на класификација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Системите на класификација се системи со дистрибуција (распределба) на класи создадени според заеднички поврзаности или сродства.

Главната статија за оваа категорија е Класификација.

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 17 поткатегории од вкупно 17.

Г

Е

К

О

П

Т

Страници во категоријата „Системи на класификација“

Прикажани се 6 од вкупно 6 страници во категоријата.