Категорија:Системи на класификација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Системите на класификација се системи со дистрибуција (распределба) на класи создадени според заеднички поврзаности или сродства.

Главната статија за оваа категорија е Класификација.

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 12 поткатегории од вкупно 12.