Категорија:Нанотехнологија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Нанотехнологијата е современа научна дисциплина која се занимава со испитување на својствата на материјалите на наноскалата како и со градењето на структури кои подоцна би можеле да се искористат како уреди. Нанотехнологијата наоѓа прмена во подготовката на современата храна, лекови, електрични кола, сметачки уреди и слично.

Главната статија за оваа категорија е Нанотехнологија.

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 5 поткатегории од вкупно 5.

Е

К

М

С

Страници во категоријата „Нанотехнологија“

Прикажани се 7 од вкупно 7 страници во категоријата.