Категорија:Ѕвездени системи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Главната статија за оваа категорија е Ѕвезден систем.

Оваа категорија содржи статии за ѕвездени системи, односно групи од две или повеќе ѕвезди фатени во меѓусебна гравитација обично на растојание помало од една светлосна година. Ѕвездените јата (групи од многу повеќе ѕвезди кои заземаат многу поголем простор) се сместени во Категорија:Ѕвездени јата. Ѕвездите со планети се сместени во Категорија:Планетарни системи.

Двојните ѕвезди се сместени во Категорија:Двојни ѕвезди. Тројните ѕвездени системи се сместени во Категорија:Повеќеѕвездени системи; исто како и системите со четири и повеќе компоненти.

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 2 поткатегории од вкупно 2.

Страници во категоријата „Ѕвездени системи“

Прикажани се 3 од вкупно 3 страници во категоријата.