Прејди на содржината

Катариненберг

Координати: 51°10′57″N 10°15′44″E / 51.18250° СГШ; 10.26222° ИГД / 51.18250; 10.26222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Катариненберг
Место во Зидајхсфелд
Црквата во Катариненберг
Црквата во Катариненберг
Црквата во Катариненберг
Катариненберг во рамките на Германија
Катариненберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општина Зидајхсфелд
Основни податоци
Површина 34,78 км2
Надм. височина 421 м
Население 2.992  (31 декември 2010)
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99988
Повик. бр. 036024
Портал www.katharinenberg.de
Координати 51°10′57″N 10°15′44″E / 51.18250° СГШ; 10.26222° ИГД / 51.18250; 10.26222

Катариненберг (германски: Katharinenberg) — село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од општината Зидајхсфелд.