Катарина Сандстрем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катарина Сандстрем
Роден(а)20 март 1974(1974-03-20)(49 г.)
Адис абеба, Етиопија

Ана Хирут Катарина Сандстрем Борглунд (родена на 20 март 1974 година во Адис Абеба, Етиопија ) е шведска телевизиска водителка на вести и новинар .[1]

Таа неколку пати била номинирана и освоила награди за најдобар водител на вести и за најдобро зборуван шведски на телевизија.[2] Таа го води вечерниот пренос на вести Rapport на SVT од 2000 година.[3]

Паралелно со работата на Rapport, Сандстрем, исто така, учествувала во големи настани како што се преносите на SVT од Нобеловиот банкет, Една година со кралското семејство (годишно емитување со шведското кралско семејство на новогодишната ноќ) [4] и покривање на националните избори во 2006 година. Таа претходно работела на радио вестите Дагенс Еко („Ехо на денот“) и весникот Västerbotten Folkblad, локален весник за северна Шведска.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Таа пораснала во северниот шведски град Тавелсјо со нејзиниот брат и сестрата близначка, сите родени во Етиопија .[1] Во мај 2004 година, таа се омажила за Томи Борглунд во капелата Вестербака во Тавелсјо.

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. 1,0 1,1 'När jag var riktigt liten ville jag bli präst' | Wendela | Aftonbladet“. Aftonbladet.se. 2003-04-06. Посетено на 2012-02-16.
  2. Catharina Grünbaum (2005-12-16). „På tal om talspråk“. DN.SE. Архивирано од изворникот на 2020-01-25. Посетено на 2012-02-16.
  3. „Nyhetsankarna – Rapports ansikten utåt“. svt.se. 2012-05-29. Посетено на 2017-09-22.
  4. „Resumé: S-politiker till attack mot Katarina Sandström“. Resume.se. Архивирано од изворникот на 2011-09-28. Посетено на 2012-02-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]