Катарина Радивојевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Катрина Радивојевиќ (Белград, 29 март 1979) е српска глумица.

Катарина Радивојевиќ

Живот[уреди | уреди извор]

Основното училиште го завршила во Батајница, а потоа почнала во Дванаесеттата белградска гимназија, а подоцна и Петта белградска гимназија [1]. Основи на глума учела во драмската група на Микa Алексиќ, иако за тоа немала поддршка од родителите. Нејзината прва средба со камера била улогата на Соња, во филмот, Полицаецот од Петлов рид, каде што игра покрај големците на југословенскиот филм Љубиша Самарџиќ, Милена Дравиќ, Неда Арнериќ... Серијата со истото име се снима сè до 1994 година. Тогаш решила дека глумата ќе биде нејзин животен повик. Како средношколка важела за исклучително непредвидлива и недисциплинирана девојка. Редовно бегала од училиште, за време на демонстрациите во 1997 година, па  повторувала одделение. По сите падови и пребарувања на себе по бомбардирањето, се запишала на Факултетот за драмски уметности во Белград. Во текот на приемениот испит прва е на листата, заедно со Марија Вицковиќ, која и станува нејзина најдобра пријателка. Факултетот го завршува во класата на Предраг Бајчетиќ. 2002 година, на самиот почетокот на кариерата добива шанса да игра важна улога во филмот "Зона Замфирова", во режија на Здравко Шотра. Оваа улога ја лансира во самиот врв на популарноста. Преку ноќ ги освојува насловните страници и невидено медиумско внимание. Улогата на Зона ја доби наградата за најдобрата дебитантска улога на Филмски фестивал во Ниш. Веднаш по Зона е прикажан и вториот филм на Катарина, "Лавиринт", кој има постигнато значајна улога.

Податотека:Катарина Радивојевић.jpg
Катарина Радивојевиќ како Мала Богиња во филмот Чарлстон за Огненка

Привлечната глумица на 2003 година станува заштитно лице на Феста и лауреат награди на критичарите.

Дваесетишестогодишната глумица игра во серијата "Денгуба" и филмовите "Либеро" и "Потрага за среќен тикет". На крајот на август 2005 година, во Смедерево почнува снимањето на Чарлстон за Огненка во режија на Урош Стојановиќ во која игар една од главните улоги. 2007 година во домашната сапуница "Љубов и омраза", која се емитува на ТВ Пинк, Катарина игра една од главните улоги. Игра во новиот филм од Слободан Шијан "СОС - спаси ги нашите души".

Катарина Радивојевиќ е активна и во театар, со нејзините колеги со класа настапува во претставите "Комедијаши", во продукција од страна на ФДУ, кој игра на сцената на Белградскиот Народен театар, во претставата "Два витеза од Верона" Горан Шушљик, вечерната сцена на театарот Бошко Буха. Година 2013 беше во жири на шоуто Твоето лице звучи познато.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Глумица Катарина Радивојевић - биографија Синеманија, посетено на 27 јануари 2018.
  2. „Katarina Radivojević u žiriju šou programa Tvoje lice zvuči poznato“. Blic. Посетено на 4 јануари 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

(англиски)