Каролина Ерера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каролина Ерера
Ерера во 2007 година
Роден(а)Марија Каролина Јозефина Паканинс и Нињо
8 јануари 1939.(1939-01-08)(84 г.)
Каракас, Венецуела
НационалностВенецуелско, Американско
ЗанимањеFashion designer
СопружникЏилермо Бехренс Тељо
 (в. 1957; раз. 1964)

Реиналдо Ерера Гуевара
 (в. 1968)
Деца4

Каролина Ерера (родена на 8 јануари 1939 година [1]) е моден творец од Венецуела [2] позната по „исклучителниот личен стил“,[3] и по облекување на разни први дами, вклучувајќи ги Жаклин Оназис, Лора Буш, Мишел Обама и Меланија Трамп .[4][5]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Марија Каролина Јозефина Паканинс и Нињо [6] е родена на 8 јануари 1939 година во Каракас, Венецуела,[1] од Џилермо Паканинс Асеведо, офицер на воздухопловството и поранешен гувернер на Каракас,[7] и Марија Кристина Нињо Пасиос.[8] Нејзината баба која вила личност од високата класа ја вовела во светот на модата, носејќи ја младата Каролина на ревиите на Баленсијага и купувајќи нејзини аутфити во Ланвин и Диор . Таа рекла: „Моето око било навикнато да гледа убави работи“.[9]

Кариера и бренд[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „La Vanguardia Ediciones Newspaper, Jan. 22, 2013 – Subject Page – Carolina Herrera“. Архивирано од изворникот на 2015-07-10. Посетено на 2020-09-26. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Vanguardia“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. Leader, Romney (25 September 2009). „Carolina Herrera Makes It Official“. Style.com. Архивирано од изворникот на 2009-09-30. Посетено на 6 February 2011.
  3. „Vanity Fair“. Архивирано од изворникот на 2013-06-27. Посетено на 2020-09-26.
  4. Morris, Bernadine (4 January 1994). „For Carolina Herrera, Tranquillity Amid Success“. The New York Times.
  5. Tuck, Lauren (20 January 2017). „Melania Trump Helped Hervé Pierre Design Her Inaugural Ball Gown“. Посетено на 20 January 2017.
  6. „Vogue Espana Biography of Carolina Herrera“.
  7. „Ana L. Behrens-Pacanins Is Married To Luis Paraud-Carpena, Developer“. The New York Times. 14 October 1989.
  8. „Reinaldo Herrera Weds in Caracas“. The New York Times. 21 September 1968.
  9. Kotur, Alexandra (2004). „Foreword by Hamish Bowles“. Carolina Herrera: Portrait of a Fashion Icon. Assouline. стр. 8–13.