Карбазол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карбазол
Carbazole.png
Carbazole-3D-vdW.png
Назнаки
86-74-8
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Точка на топење
Точка на вриење
Штетност
Температура на запалување 220 °C[1]
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Карбазол е органско соединение.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Lide, David R. (2007). CRC Handbook of Chemistry and Physics, 88th Edition. CRC Press. стр. 3–86. ISBN 978-0849304880.