Прејди на содржината

Каптијауански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каптијауански јазик
Kaptiauw
Застапен воИндонезија
ПодрачјеПапуа
Говорници230  (2006)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3kbi

Каптијауанскиот, или капитијауански, е австронезиски јазик кој се зборува во Индонезија, на островот Нова Гвинеја. Јазикот е дел од подгрупага на сармски јазици од групата на западноокеански јазици.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]