Капки сеќавања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Капки сеќавања“
200п
Режисер Исао Такахата
Продуцент Тошио Сузуки
Сценарист Исао Такахата
Настапуваат Мики Имаи
Тоширо Јанагиба
Јоко Хона
Музика Кац Хоши
Монтажа Такеши Сејама
Студио Студио Џибли
Дистрибутер Тохо
Премиерајули 20 1991 (1991-07-20)
Времетраење 118 минути
Држава Јапонија
Јазик Јапонски

Капки сеќавања (おもひでぽろぽろ Omohide Poro Poro?, [1]) — јапонски анимиран драма филм од 1991 година напишан и режиран од Исао Такахата, заснован на истоимената манга од Хотару Окамото и Јуко Тоне.[2] Филмот е продуциран од Тошио Сузуки, а анимиран од Студио Џибли. Во Јапонија е издаден на 20-ти јули 1991 година.[3] Завршната песна (愛は花、君はその種子 'Ai wa Hana, Kimi wa sono Tane', буквално "Љубовта е цвет, ти си семето") е јапонскиот превод на песната на Аманда Мек Брум (Amanda McBroom), "The Rose."

За Капки сеќавања како прогресивен аниме филм е значајно тоа што истражува жанр за кого по обичај се смета да не спаѓа во светот на анимирани филови. Во овој случај е тоа реалистична драма напишана за возрасни луѓе, особено женска публика. И покрај тоа филмот има постигнато изненадувачки успех во театарските благајни, првлекувајќи голем број на возрасна публика од двата пола.

Приказна[уреди | уреди извор]

Ликови[уреди | уреди извор]

Настапуваат[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]