Капки сеќавања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Капки сеќавања“
200п
РежисерИсао Такахата
ПродуцентТошио Сузуки
СценаристИсао Такахата
НастапуваатМики Имаи
Тоширо Јанагиба
Јоко Хона
МузикаКац Хоши
МонтажаТакеши Сејама
СтудиоСтудио Џибли
ДистрибутерТохо
Премиерајули 20 1991 (1991-07-20)
Времетраење118 минути
ДржаваЈапонија
ЈазикЈапонски

Капки сеќавања (おもひでぽろぽろ Omohide Poro Poro?, [1]) — јапонски анимиран драма филм од 1991 година напишан и режиран од Исао Такахата, заснован на истоимената манга од Хотару Окамото и Јуко Тоне.[2] Филмот е продуциран од Тошио Сузуки, а анимиран од Студио Џибли. Во Јапонија е издаден на 20-ти јули 1991 година.[3] Завршната песна (愛は花、君はその種子 'Ai wa Hana, Kimi wa sono Tane', буквално "Љубовта е цвет, ти си семето") е јапонскиот превод на песната на Аманда Мек Брум (Amanda McBroom), "The Rose."

За Капки сеќавања како прогресивен аниме филм е значајно тоа што истражува жанр за кого по обичај се смета да не спаѓа во светот на анимирани филови. Во овој случај е тоа реалистична драма напишана за возрасни луѓе, особено женска публика. И покрај тоа филмот има постигнато изненадувачки успех во театарските благајни, првлекувајќи голем број на возрасна публика од двата пола.

Приказна[уреди | уреди извор]

Ликови[уреди | уреди извор]

Настапуваат[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]