Капетан Гаќи: Првиот Епски Филм

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Капетан Гаќи: Првиот Епски Филм
(Captain Underpants: The First Epic Movie)“
РежисерДејвид Сорен
Продуцент
СценаристНиколас Столер
Главни улоги
МузикаТеодор Шапиро
МонтажаМетју Лендон
СтудиоDreamWorks Animation[1]
Дистрибутер20th Century Fox
Премиерајуни 2 2017 (2017-06-02) (САД)
Времетраење88 минути[2]
Земја САД[3]
Јазиканглиски
Буџет$38 милиони[4]
Бруто заработка$125.4 милиони[5]

Капетан Гаќи: Првиот Епски Филм (англиски: Captain Underpants: The First Epic Movie) — американски анимиран филм од 2017 година, во режија на Дејвид Сорен, според сценариото на Николас Столер. Гласовите ги позајмуваат: Кевин Харт, Ед Хелмс, Томас Мидлдич и Ник Крол.

CAST[уреди | уреди извор]

ADDITIONAL VOICES[уреди | уреди извор]

  1. Rechtshaffen, Michael (June 1, 2017). 'Captain Underpants: The First Epic Movie': Film Review“. The Hollywood Reporter. Посетено на November 11, 2017.
  2. Captain Underpants: The First Epic Movie. AMC Theatres. Посетено на May 21, 2017.
  3. „Captain Underpants The First Epic Movie (2017)“. British Film Institute. Посетено на March 26, 2018.
  4. McClintock, Pamela (June 1, 2017). „Box Office Preview: 'Wonder Woman' Readies for $95M-Plus U.S. Debut“. The Hollywood Reporter.
  5. Предлошка:Cite Box Office Mojo

STORY[уреди | уреди извор]

EDITORIAL[уреди | уреди извор]

ART DEPARTMENT[уреди | уреди извор]

LAYOUT[уреди | уреди извор]

2D SEQUENCE PRODUCTION[уреди | уреди извор]

PRODUCTION MANAGEMENT[уреди | уреди извор]

PRODUCTION[уреди | уреди извор]

SET MODELING[уреди | уреди извор]

CHARACTER MODELING[уреди | уреди извор]

SURFACING[уреди | уреди извор]

FINAL LAYOUT[уреди | уреди извор]

RIGGING[уреди | уреди извор]

HAIR[уреди | уреди извор]

ANIMATION[уреди | уреди извор]

TECHNICAL ANIMATION[уреди | уреди извор]

CLOTH[уреди | уреди извор]

EFFECTS[уреди | уреди извор]

LIGHTING & COMPOSITING[уреди | уреди извор]

MATTE PAINTING[уреди | уреди извор]

PRODUCTION[уреди | уреди извор]

TECHNICAL DEPARTMENT[уреди | уреди извор]

STUDIO - MIKROS IMAGE ANIMATION MONTREAL[уреди | уреди извор]

TECHNICOLOR ANIMATION PRODUCTIONS[уреди | уреди извор]

FINAL LAYOUT[уреди | уреди извор]

RIGGING[уреди | уреди извор]

HAIR[уреди | уреди извор]

ANIMATION[уреди | уреди извор]

TECHNICAL ANIMATION[уреди | уреди извор]

CLOTH[уреди | уреди извор]

LIGHTING & COMPOSITING[уреди | уреди извор]

PRODUCTION[уреди | уреди извор]

TECHNICAL DEPARTMENT[уреди | уреди извор]

STUDIO - MIKROS IMAGE ANIMATION PARIS[уреди | уреди извор]

CHARACTER EFFECTS[уреди | уреди извор]

LIGHTING[уреди | уреди извор]

TECHNICAL DIRECTION[уреди | уреди извор]

MATTE PAINTING[уреди | уреди извор]

IMAGE FINALING[уреди | уреди извор]

SOCK PUPPET SEQUENCE BY SCREEN NOVELTIES[уреди | уреди извор]

POST PRODUCTION[уреди | уреди извор]

MUSIC[уреди | уреди извор]

DREAMWORKS ANIMATION STUDIO PRODUCTION[уреди | уреди извор]

SPECIAL THANKS[уреди | уреди извор]

SONGS[уреди | уреди извор]