Капачни гекони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Капачни гекони
Gecko999.jpg
Леопардов гекон
(Eublepharis macularius)
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Влекачи
Ред: Лушпари
Инфраред: Гекони
Семејство: Капачни гекони
Родови

во текстот

Капачни гекони (науч. Eublepharidae) — семејство гекони кое се состои од 30 видови од 6 рода. Се среќаваат во Азија, Африка и Северна Америка.[1][2][3] Својствено за членовите на ова семејство е тоа што немаат лепливи стапала, но, за разлика од другите гекони, имаат подвижни очни капаци.

Мошне понат вид од ова семејство леопардовиот гекон (Eublepharis macularius), кој ужива популарност како домашен миленик.

Родови[уреди | уреди извор]

Семејството ги опфаќа следниве шест рода:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Grismer, L.L. 1988. Phylogeny, taxonomy, classification, and biogeography of eublepharid geckos. In: Phylogenetic Relationships of the Lizard Families (R. Estes & G. Pregill, eds), стр. 369– 469. Stanford University Press, Stanford, CA.
  2. Gamble, T., A. M. Bauer, G. R. Colli, E. Greenbaum, and T.R. Jackman, L. J. Vitt and A. M. Simons. 2011. Coming to America: Multiple Origins of New World Geckos. Journal of Evolutionary Biology 24:231-244.
  3. Gamble, T., E. Greenbaum, T.R. Jackman, A.P. Russell, and A.M. Bauer. 2012. Repeated origin and loss of adhesive toepads in geckos. PLoS ONE 7:e39429

Надворешни врски[уреди | уреди извор]