Прејди на содржината

Каона (Кучево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Kaona
Каона
Village
Country Србија
DistrictBraničevo District
MunicipalityKučevo
Население (2002)
 • Вкупно712
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Каона е едно од селата во општина Кучево, Србија . Според пописот кој што одржал во 2002 година, населението на селото брои 712 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Popis stanovništva, domaćinstava i Stanova 2002. Knjiga 1: Nacionalna ili etnička pripadnost po naseljima. Republika Srbija, Republički zavod za statistiku Beograd 2003. ISBN 86-84433-00-9

44°29′22″N 21°36′58″E / 44.48944° СГШ; 21.61611° ИГД / 44.48944; 21.61611