Кантрида (стадион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стадион Кантрида
Stadion Kantrida Rijeka 13032012 2.jpg
Место Риека
Хрватска
Отворен 1913
Реновиран 2005
Сопственик Градот Риека
Игра Риека, АК Кварнер
Гледачи 10.275

Стадионот Кантрида е фудбалски стадион во Риека, во квартот Кантрида, каде својте домашни натпревари ги игра екипата на ФК Риека.

Опис[уреди | уреди извор]

Сместивоста на стадионот Кантрида е 10.275 гледачи.

Апсолутен рекорд на посетеност на стадионот е постигнат во натпреварот против Осиек во 1999.