Прејди на содржината

Кантрида (стадион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стадион Кантрида
Место Риека
Хрватска
Отворен 1913
Реновиран 2005
Сопственик Градот Риека
Игра Риека, АК Кварнер
Гледачи 10.275

Стадионот Кантрида е фудбалски стадион во Риека, во квартот Кантрида, каде својте домашни натпревари ги игра екипата на ФК Риека.

Опис[уреди | уреди извор]

Сместивоста на стадионот Кантрида е 10.275 гледачи.

Апсолутен рекорд на посетеност на стадионот е постигнат во натпреварот против Осиек во 1999.