Камин (Нојбранденбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камин
Место во Бург Штаргард
Камин (Нојбранденбург) is located in Германија
Камин (Нојбранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Град Бург Штаргард
Основни податоци
Површина 14,87 км2
Надм. височина 76 м
Население 298  (31 декември 2012)
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17094
Повик. бр. 039603
Портал www.stargarder-land.de
Координати 53°25′N 13°17′E / 53.417° N; 13.283° E / 53.417; 13.283Координати: 53°25′N 13°17′E / 53.417° N; 13.283° E / 53.417; 13.283

Камин (германски: Cammin) — село и поранешна општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 25 мај 2014 е дел од градот Бург Штаргард.