Прејди на содржината

Камила (име)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Камила е женско име, кое се користи во многу јазици. Името води потекло од латинското машко име Камил (лат: Kamill). Значењето на името е двојно: племенитиот род и служила кај посветените.

Имендени[уреди | уреди извор]

Варијацнти[уреди | уреди извор]