Калина Ковачевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Калина Ковачевиќ (Белград, 22 ноември 1983 година) е српска актерка. Доаѓа од познато семејство, нејзиниот татко бил драматург Синиша Ковачевиќ, а мајка и била актерката Љиљана Благоевиќ.

Биографија[уреди | уреди извор]

Завршила музичко училиште и свири пијано. Дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Белград, во класата со Марија Каран и се Наде Мацанковиќ.

Играла во филмовите: Есен доаѓа, Дуњо мојаСиновци, Оптимисти, Коњи лаги; во ТВ сериите: Малку шега, Синовци, Горки плодови; во театарските претстави: Се извинуваме, многу се извинуваме, Три сестри, Гол крал, Мирисот на дожд на Балканот...

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмографија на актерката, Калина Ковачевиќ
Год. Име Улога
1990.
1991.  Малку шега Светославата ќерка
2000.
2002. Аурора Ана
2003. Бегај зајко, бегај (краток филм) Девојка
2004. Есен доаѓа, дуњо моја Аница Гранфилд
2006. Синовци Нада Катунац
2006. Оптимисти
2007. Коњи лаги Аница
2008. Блед месец Аница
2008. Заборавени умови на Србија Зорка
2008. Горки плодови Милијана "Маша"
2010.
2010. Мирисот на дожд на Балканот Нина Салом

Надворешни врски[уреди | уреди извор]