Каирируански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каирируански јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеИсточносепичка покраина
Говорници3.200  (2000)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3kxa

Каирируанскиот, или познат како каирирски, е австронезиски јазик кој се зборува во Папуа Нова Гвинеја, во Источносепичката покраина. Јазикот е дел од подгрупага на схаутенски јазици од групата на западноокеански јазици и е сличен со кајепскиот јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]