Кавадаречки различник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кавадаречки различник
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Астериди
Ред: Сложеноцветни
Семејство: Главоцветни
Племе: Cynareae
Род: Различници
Вид: C. kavadarensis
Биномен назив
Centaurea kavadarensis
Micevski

Кавадаречки различник (науч. Centaurea kavadarensis)[1] — ендемит во флората на Македонија од фамилијата сложеноцветни растенија. Може да се сретне само во околината на Кавадарци, односно меѓу селата Мајден и ’Ржаново. Кавадаречкиот различник бил опишан од академик Кирил Мицевски.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Climate Change Impacts on High-Altitude Ecosystems; Münir Öztürk, Khalid Rehman Hakeem, I. Faridah-Hanum, 2015, Springer International Publishing
  2. Владо Матевски -РАЗНОВИДНОСТ И ПОТЕКЛО НА ФЛОРАТА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА